Jedeme vlakem z Hillsdale opět do San Franciska, tentokrát do Chinatownu. Vlak a trolejbus jsou stejné, jako minule – jen z trolejbusu vystupujeme na půli cesty.
Do Chinatownu se vstupuje Dračí Branou na Grant Avenue, jedinou autentickou čínskou branou v Americe. Při průchodu kdosi mávne hůlkou a jsme v Číně.

Pastička na hodně bohaté turisty. Jsou tu věci za desítky tisíc dolarů, ale i sklenky na víno za 5$.
Na křižovatce Grant a California je katolická katedrála Old St Mary’s postavená 1854. Byli jsme se podívat uvnitř, právě byla bohoslužba. Mají výstavku o ničivém zemětřesení v roce 1906. Tam tvrdí, že katedrála byla jednou z mála budov v okolí, které zemětřesení přežili. Abych pravdu řekl, podle fotky bych výraz přežít nepoužil…

Tohle je typické pro Chinatown – normální budova doplněná o prvky čínské architektury. Ta tramvaj stojí na červenou – kvůli kopci musí stát uprostřed křižovatky.
V Chinatownu je všechno takové stěsnané. Teda nikoliv jako pražské Staré Město, to ne, ale jak je to živé město, tak každý dům je multifunkční. Třeba dole je banka, nahoře obchodní firmy a budhistický klášter.
Tady na Washington Street dnes sídlí banka, ale v 19. století tu byla telefonní ústředna pro Chinatown. Zajímavé je, že Číňani si prý nebyli sto zapamatovat čísla, tak se obsluha musela naučit telefonní seznam nazpaměť!
Dostali jsme hlad. Kterou restauraci vybrat? Radana chtěla někam na sluníčko. Vtom nás na křižovatce Grant a Washington odchytla pouliční gejša s náručí letáků jakési restaurace a do té nás odvlekla. Že bude zdarma štěstíčko a zmrzlina. Restaurace se nám líbila, nechali jsme se usadit na ochozu. Při pohledu na jídelní lístek jsem zajásal – mají mě známá jídla! Třeba Kung Pao s rýží, Radana si dala krevety; kvůli mé angličtině ovšem je dostala s rýží a ne s nudlemi a já měl jen maso se zeleninou. Asi bylo pro číšníka nepochopitelné, že by někdo mohl chtít ke Kung Pao rýži. Mimochodem, nedojedl jsem – důvod prozradí fotka dole:)
Z restaurace jsme koukali na čínské důchodce cosi kutící dole v parku Portsmouth Square Plaza. A ejhle, oni tam hráli něco jako dámu.
Prošli jsme se nejen po turistickém historickém Chinatownu na Grant Avenue, ale zabrousili i do skutečného „čínského“ Chinatownu. To jsou jednak postranní uličky a pak Stockton Street. Není to sice tak malebné, ale je to nějak živější.
Zabrousili jsme i do uličky Ross Alley, kde je stará továrna na štěstíčka Golden Gate Fortune Cookie Factory, která jimi zásobuje celý Chinatown. Na turisty tu jsou zařízeni, hned jsme dostali okoštovat.
Stockton Street už opravdu není pro turisty
Když nás po hodině přestala Stockton Street bavit, využili jsme toho, že po ní jezdí trolejbus na vlakové nádraží a odtud můžeme domů…
Už jenom drobnost. V centru je k vidění i pár bezdomovců. Typicky jezdí s nákupními vozíky a na nich celý svůj majetek. Občas je vozík ověšen pytli plechovek od limonád nebo zálohovaných plastových lahví.
Kde to je na mapě? (Otevře se nové okno)